Kazakistan Amanjolov Devlet Üniversitesi’nden İÜ FAMER’e Ziyaret

Amanjolov Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Aygül Alimhan ve Prof. Dr. Cazira Kayırbayeva, Üniversitelerini temsilen İstanbul Üniversitesi ile İşbirliği Anlaşması çerçevesinde Farabi Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ile ortak bilimsel faaliyetler yapılması konusunda istişarede bulunmak üzere Üniversitemizi ziyaret ettiler.

Ziyaret kapsamında ne gibi ortak faaliyetler yapılabileceği üzerinde duruldu. Bilindiği gibi Merkezimiz, Kazakistan’ın gözde üniversitelerinden Farabi Kazak Milli Üniversitesi ve Abay Devlet Üniversitesi ile işbirliği anlaşması çerçevesinde ortak bilimsel faaliyetler ve projeler gerçekleştirmektedir. Anlaşma sağlandığı takdirde benzeri faaliyetlerin Doğu Kazakistan Amanjolov Devlet Üniversitesi ile yapılması planlanmaktadır.

Adı geçen üniversite Doğu Kazakistan'ın Özkemen şehrinde bulunmakta olup Kazakistan’ın sanayi şehridir. Aynı zamanda Altay dağlarına ve Çin sınırına yakın olan bu kent  her yıl düzenlenen Bal festivalleri ile meşhurdur.