FAMER, Düşünce Konuşmalarında Araştırmacı-Yazar Fatih Bütün'ü Ağırladı

İstanbul Üniversitesi Farabi Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (FAMER), Düşünce Konuşmaları kapsamında “Dergi: Benliğin Keşfi Yolunda Bir Uğrak” başlıklı, dergi yayıncılığının düşünsel serüveni ve teknik aşamalarının seyri hakkında önemli bir konu ele alındı.

Seminer Programları kapsamında düzenlenen etkinliğin bu ayki konuğu Nida Dergisi Editörü ve Araştırmacı-Yazar Fatih Bütün oldu.

Fatih Bütün, öncelikle dergi ne ifade ediyor- ne ifade etmeli? sorusuna cevap aramamız gerektiğini belirterek, toplumların yaşam biçimleri ve gelişim aşamalarının hakikati aramak oranında anlam kazanacağına işaret etti. Bu anlamda dergiciliğin “beni ve kendimizi keşfetmeye dönük” araçsal işlevine dikkat çekerek dergi yayın organının en etkili yönünün ve nitelik ne olursa olsun oluş seyrini verecek olan temel dürtünün “bir düşünce ve arayışın izini sürmek” şeklinde açıklanabileceğini ekledi.

Bunun yanında Bütün, analitik bir zihne sahip olarak düşüncenin izini sürme gerekliliğini içinde yaşamış olduğumuz çağın sorunlarıyla hesaplaşmak şeklinde gerekçelendirerek dergiciliğin bu bakımdan önemi rolünün altını çizdi. Bu noktada farklı düşünceleri besleyen rolüyle dergi, farklı düşünsel içerik anlayışıyla okurun algı ve perspektifini de yönlendirebilen karakteriyle düşünceyi ileriye taşımada önemli bir role sahiptir.

Bütün, programın sonunda katılımcıların sorularını yanıtladıktan sonra konuşmasını sonlandırdı.


Galeri