FARABİ ANISINA DÜZENLENEN IV. ULUSLARARASI AVRASYA ÇALIŞMALARI SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İstanbul Üniversitesi Farabi Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Farabi anısına “İslam'ın Altın Çağında Yaşayan Bilim Öncüleri” konulu düzenlediği ve Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonunda 21 Ekim 2020 Çarşamba Günü görkemli bir törenle açılan Uluslararası Avrasya Çalışmaları Sempozyumu üçüncü gün olan Cuma günü Prof. Dr. Edhem TENİSEV anısına düzenlenen 12. oturumla sona erdi.

2020 yılının Unesco tarafından Farabi yılı olarak ilan edilmesi ile “Farabi Anısına” gerçekleştirilen sempozyumun açılış programına, Türkiye Cumhuriyeti Nur-Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ile İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi, Farabi Kazak Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Arslan ve İ.Ü. Türkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Balcı katıldı.

Düzenleme kurulu adına açılış konuşmalarını yapmak üzere Merkez Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kızılcık kürsüye davet edildi. Kızılcık, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasına merkezin düzenlediği akademik faaliyetlere değinerek devam etti. “Dijital ortamda hazırladığımız sempozyumun açılış programını kısıtlı sayıda davetliler ile yüz yüze planladık.” diyerek COVİD-19 tedbirleri kapsamında önlemlerin alındığına ve gelecek oturumların dijital ortam üzerinden devam edeceğine değindi. Kızılcık, on iki oturum ile üç gün devam eden sempozyumun on kadar ülkeden altmıştan fazla bilim insanı, araştırmacı ve akademisyenin katıldığını açıkladı ve üniversitemizde bir gelenek haline gelen bu sempozyumun Muallim-i Sânî olarak bilinen Farabi anısına düzenlenmesinin nedeni ve önemine vurgu yaparak teşekkürlerinin ardından sözlerine son verdi.