Topkapı Türk Dünyası Mahallesinde "Ebu Nasr el-Farabi Evi'nin Açılışı"

Topkapı Türk Dünyası Mahallesinde Ebu Nasr el-Farabi Evi'nin açılış töreninde İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut  Ak ile Farabi Kazak Milli Üniversitesi Rektörü Galımkayır Mutanov katılımcılar arasında yer aldılar. 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptığı açılış konuşmasında, Türk Dünyası Kültür Mahallesinde Farabi Evinin açılışından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra Farabi'nin sadece Türk Dünyasının ve İslam âleminin değil aynı zamanda tüm dünyanın en büyük filozoflarından birisi olduğunu söyledi. El-Kindî nasıl felsefede “Arap Dünyasının Yıldızı” ise Farabi de Türk Dünyasının Yıldızı”dır diyerek İstanbul Üniversitesinin Farabi Kazak Milli Üniversitesi ile işbirliği protokolü çerçevesinde, akademik ve kültürel etkinlikleri birlikte yürütmek üzere Türkiye’de ilk defa resmi kurumlar düzeyinde Farabi Araştırma Merkezi kurulmasına öncülük ettiğinden bahsetti.

Rektör, konuşmasının devamında İstanbul Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Farabi Araştırma Merkezi'nin sadece Farabi ile ilgili çalışmalar yapmadığını aynı zamanda paneller, konferanslar ve sempozyumlar ile yüksek lisans ve doktora öğrencileri için ilmi hareketlilik kapsamında araştırmastaj ve bilimsel seminerler düzenlediğini ve “Orta Asya Medya Merkezi” gibi projelerin takip ve koordinatörlüğünü yürüttüğünü vurguladıktan sonra Farabi Evinin  açılış etkinliğini düzenleyenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Diğer yandan Farabi Kazak Milli Üniversitesi Rektörü Galımkayır Mutanov da konuşmalarında İstanbul Üniversitesinin öncülük ettiği Farabi Araştırma Merkezi’nin kurulmasından sonra Farabi Müzesi'nin açılışından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Farabi'nin Kazakistan topraklarında doğduğunu, “ikinci muallim” unvanı ile de tüm dünyanın filozofu olduğunu ifade etti. Konuşmasının sonunda Türkiye'de Prof. Dr. Bekir Karlığa'nın Farabi belgeselini hazırlandığından bahsederek, Farabi Kazak Milli Üniversitesinin Erdemli Şehir projesi çerçevesinde projeler gerçekleştirmeye çalıştığını belirterek Farabi Müze ve Kütüphanesinden bahsetti. Emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına son verdi.